ЗАСТУДА У ДИТИНИ ТА ДОРОСЛОГО: ЛІКУЄМО ПРАВИЛЬНО
Чи збивати температуру при застуді? Чи змушувати застуджену дитину їсти, якщо не хоче? Як часто провітрювати кімнату? Або, може, укутати дитя тепліше, і нехай "вигрівається"? Чи приймати антибіотики і давати їх дітям? Чи вірити в силу противірусних препаратів? Дивно: простудні захворювання супроводжують людей тисячоліттями, але ми досі не позбулися від помилкових уявлень, що стосуються лікування застуди, особливо у дітей. Телевізійна реклама ще більше вводить нас в оману, навперебій пропонуючи ті чи інші засоби від застуди, як "ефективні і безпечні". Ми розповімо, що потрібно робити при застуді, щоб одужати швидко і без ускладнень. Ці рекомендації є актуальними не тільки для дітей, а й для дорослих.
Дотримуватись постільного режиму. Не можна переносити застуду на ногах. Дітей з симптомами застуди не можна відправляти в колектив, дорослим потрібно на кілька днів утриматися від походів на роботу. Коли організм бореться із захворюванням, йому потрібні сили. Активні дії теж вимагають сил, тому хвороба, перенесена на ногах, триває довше і частіше призводить до ускладнень. Крім того, хвора дитина в групі дитсадка або шкільному класі заражає інших; застуджений колега може "укласти" з ГРВІ кількох інших колег.
Багато пити. Достатнє вживання рідини - важлива складова ефективного лікування простудного захворювання. Пийте чай з малиною або лимоном, журавлинний морс або відвар шипшини, бабусині "вітамінні бомби" і трав'яні збори. Таким чином організм позбавляється від токсинів, що є продуктом життєдіяльності вірусів, адже саме вони викликають погане самопочуття. Чим більше рідини ви п'єте, тим швидше одужуєте. Дітям також обов'язково при застуді давати багато чаю або інших теплих напоїв.
Провітрювати кімнату. Іноді в будинку, де є застуджена дитина або дорослий, буквально закупорені вікна. Мовляв, чим тепліше, тим краще. Звичайно, при застуді не можна мерзнути, це може погіршити стан, викликавши ускладнення. Але свіже повітря потрібне обов'язково! Провітрювати кімнати необхідно кілька разів на день. Якщо цього не робити, в приміщенні будуть концентруватися віруси, а це, природно, не сприяє одужанню. Якщо хтось із рідних стверджує, що при провітрюванні кімнати дитини утвориться протяг, переконайтеся, що протягу немає і сміливо провітрюйте!
Збивати температуру тоді, коли це потрібно. І у дорослих, і у дітей працює однаковий захисний механізм: організм підвищує температуру тіла, щоб боротися з вірусами. Якщо температура тіла при застуді не перевищує 38 градусів, її не потрібно збивати ні дітям, ні дорослим.
Приймати противірусні препарати за призначенням лікаря. Вони дійсно ефективні при застуді, так як захворювання в основному викликають віруси. Однак пам'ятайте, що ці лікарські засоби повинен призначати лікар, особливо якщо мова йде про лікування дитини. Не починайте самостійно прийом імуностимуляторів або симптоматичних засобів, не порадившись з лікарем, і не давайте препарати самостійно дітям. І ні в якому разі не "призначайте" собі або дитині антибіотики. По-перше, при простудних захворюваннях вони в більшості випадків є неефективними, тому що діють тільки на бактерії, по-друге, можуть навіть зашкодити, наприклад, порушивши баланс мікрофлори кишечника.
Стежити за відтоком вмісту з носа. Говорячи простими словами, при застуді важливо сякатися. Коли ніс закладений, зробити це непросто, особливо дитині. Тому дітям можна промивати носові ходи розчином солі, який легко приготувати в домашніх умовах. Можна також використовувати аптечні аерозолі з морської води. Однак не перестарайтеся з краплями з судинозвужувальним ефектом, тому що це шкодить слизовій носа як у дітей, так і у дорослих.
Їсти тільки тоді, коли хочеться. Коли доросла людина застудилась, вона вважає відсутність апетиту цілком природним. Чому ж тоді багато батьків намагаються буквально силою нагодувати застуджену дитину? В цьому немає необхідності. Якщо дитина не хоче їсти, то змушувати не потрібно. Якщо ж апетит не пропав, подбайте про те, щоб в стравах був лук або часник - вони мають бактерицидні властивості і корисні при застуді. До корисних при застуді продуктів також відносяться мед і лимон.