pdf1У червні 2017 року в журналі «Здоровье Ребенка» Том 12, №4 2017 була опублікована стаття під назвою «Сучасні підходи до лікування інфекції сечових шляхів у дітей з урахуванням утворення бактеріальних біоплівок», під редакцією кандидата медичних наук, доцента кафедри педіатрії № 2, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Добрик Ольги Олександрівни і співавторів.

У статті викладені підходи до лікування інфекції сечових шляхів (ІСШ) у дітей. 

Зростаюча антибіотикорезистентність збудників вимагає швидкого зваженого адекватного лікування інфекції сечовивідних шляхів з метою запобігання хронізації, що призводить до рубцювання паренхіми нирок і розвитку хронічної ниркової недостатності (ХНН).

Ольга Олександрівна представила критерії постановки діагнозу ІСШ відповідно до рекомендацій Європейської Асоціації Урологів (EАU) 2011 року і можливості терапії таких захворювань, як цистит, ІСШ без визначення топіки і пієлонефрит.

Також в статті наведені особливості збудників ІСШ такі як утворення бета-лактамаз і формування бактеріальних біоплівок, які на сучасному етапі ускладнюють діагностику та призводять до антибіотикорезистентності.

Своєчасна терапія ІСШ запобігає переходу гострої інфекції в хронічну, зменшує частоту рецидивів при хронічних захворюваннях, тобто розриває порочне коло інфекційного процесу і покращує якість життя пацієнтів. Необхідною умовою для знищення збудників при лікуванні ІСШ є:

• активність антибіотика щодо збудників,

• достатня концентрація антибіотика у вогнищі,

• підтримка концентрації антибіотика, що гальмує ріст бактерій протягом необхідного часу.

 

Таким вимогам відповідає препарат Сульбактомакс («Mili Healthcare», Великобританія).

У заключній частині статті Ольга Олександрівна представила наступні висновки:

1. Особливі властивості збудників ІСШ формувати біоплівки, і переважання загальноклінічних проявів захворювання у дітей в дебюті ІМП є підставою для його швидкої діагностики (аналізу сечі в перші 2 доби).

2. З огляду на здатність збудників утворювати бактеріальні біоплівки і набувати антибіотикорезистентність, для ефективності лікування у дітей та запобігання хронізації інфекції антибіотикотерапію слід призначати в перші 2 доби захворювання або рецидиву ІСШ.

3. З огляду на здатність Е. соlі та інших ентеробактерій на першому етапі життєдіяльності до синтезу бета-лактамаз широкого спектру і утворення біоплівок на другому етапі доцільно для стартової терапії ІСШ використовувати захищені цефалоспорини III покоління і ті, які здатні блокувати бета-лактамази і руйнувати біоплівки (Сульбактомакс «Mili Healthcare», Великобританія).