01-03 березня 2018 року за підтримки Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, Національної медичної академії післядипломної освіти (НМАПО) імені П. Л. Шупика, Асоціації педіатрів України, Міжнародної академії медичної освіти відбулася науково-практична конференція з міжнародною01 03 18 4rixos участю «Другий академічний симпозіум з педіатрії», який пройшов в мальовничій долині передгір'я Східної частини Карпат Трускавці - місті з древньою історією, одному з найвідоміших бальнеологічних курортів Європи.

Конференція була організована на вищому рівні і відбулася в урочистій обстановці в сучасних конференц-залах діагностичного лікувально-реабілітаційного курортного комплексу «Rixos-Prykarpattya».

З привітальними словами до присутніх під час урочистого відкриття звернулась засновник та організатор академічного симпозіуму завідувач кафедри дитячих і підліткових захворювань НМАПО імені П. Л. Шупика, заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор Галина Володимирівна Бекетова.

В заході взяли участь лікарі-педіатри, дитячі гінекологи, стоматологи, офтальмологи, фармакологи, ортодонти, гематологи та ін., які отримали нові знання,обмінялись досвідом та поставили експертам зпитання, що їх цікавлять.

Незважаючи на те що березень зустрів учасників конференції морозом і завірюхою, науковий симпозіум проходив в теплій і дружній атмосфері.

Велика кількість доповідей, що прозвучали на конференції, була присвячена інфекції дихальних шляхів, оскільки гострі респіраторні інфекції становлять значну частку в структурі загальної дитячої захворюваності.

Мозгова Галина Петрівна - доктор мед. наук, професор кафедри дитячих і підліткових захворювань НМАПО імені П. Л. Шупика виступила з доповіддю «Кашель у дітей: сучасні підходи до терапії».

Щорічно в нашій країні гострі вірусні інфекції реєструються у 10-16 мільйонів чоловік (20-35% населення). Цього року початок епідемії грипу випав на середину січня. До середини лютого епідемічний поріг в Україні в цілому перевищив норму на 16,8%. На грип та ГРВІ захворіли 258 036 осіб, з них 70% - діти.

Синоптики Укргідрометцентру і синоптики з американської компанії The Weather Company в листопаді 2017 р. дали попередній прогноз, що всі три зимові місяці в Східній Європі будуть трохи тепліше, ніж зазвичай.

Нестабільність погоди з перепадами температури, від мінусової вночі до плюсової вдень, підвищує ймовірність виникнення простудних захворювань тому що людина переохолоджується, а потім перегрівається внаслідок чого захворює.

Діти більш схильні до простудних захворювань, у зв'язку з тим, що імунна система дитини перебуває ще в стадії формування.

За даними статистики, діти до 4 років хворіють більше 3-4 разів на рік. Процес терморегуляції у дітей розвинений значно слабкіше, ніж у дорослих, маленькі діти легко замерзають в теплій кімнаті і швидко перегріваються при незначному підвищенні температури.

Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) або застуда - найпоширеніше захворювання у дітей. ГРВІ у дітей проходить в більш важкій формі ніж у дорослих і часто ускладнюється приєднанням бактеріальної інфекції і загостренням хронічних захворювань.

Практично завжди, на тлі симптомів ГРВІ з'являється кашель, що означає розвиток запального процесу верхніх дихальних шляхів.

Мікроби провокують розвиток запального процесу в бронхах, внаслідок чого там утворюється багато мокроти (слизу), яка утруднює дихання тим самим погіршуючи якість життя. Кашель виводить мокроту і відновлює прохідність дихальних шляхів.

Мілістан від кашлю таблетки (для дорослих) і Мілістан від кашлю сироп (для дітей) виробництва Mili Healthcare Ltd. (Великобританія), використовуються при лікуванні інфекційно-запальних захворювань респіраторної системи, володіють муколітичною і мукорегуляторною дією, мають високу терапевтичну ефективність.

Препарати містять два компонента амброксол і карбоцистеїн, які є ефективними і безпечними муколітичними засобами, комбіноване використання яких дозволяє впливати практично на всі патогенетичні механізми (порушення продукції секрету залоз дихальних шляхів, елімінації мокротиння).

• Амброксол сприяє розрідженню в'язкого бронхіального секрету, полегшує відходження слизу і його виведення.
• Карбоцистеїн проявляє муколітичну та відхаркувальну дію.

Точна і перевірена формула забезпечує подвійну силу проти кашлю, швидко розріджує і виводить мокроту. Завдяки такому поєднанню кашель лікується оптимально швидко і ефективно.

Мілістан від кашлю ефективний при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів, які супроводжуються утворенням важковідділяємого секрету: хронічне обструктивне захворювання легенів, пневмонія, бронхіальна астма з важковідділяємою мокротою, бронхоектатична хвороба, респіраторний дистрес-синдром, лікування ускладнень після оперативних втручань на легенях, при догляді за трахеостомою, до і після бронхоскопії.

Ефективність противокашльової терапії полягає в посиленні кашлю за умови переведення його із сухого непродуктивного у вологий і продуктивний.

Сироп Мілістан від кашлю призначають перорально (всередину) після їжі.

Рекомендовані дози:

Мілістан від кашлю (таблетки) застосовується дорослими і дітьми старше 12 років - по 1 таблетці 3 рази на добу.

Дітям до 12 років доцільно застосовувати Мілістан від кашлю (сироп).
Діти 7-12 років: 5 мл (1 мірна ложечка) 2-3 рази на день.
Діти 2-6 років: 2,5 мл (1/2 мірної ложечки) 2-3 рази на день.

Препарат Мілістан від кашлю призначають при ГРВІ і гострих бронхітах у дітей тому що він ефективний в гостру фазу запалення.

Застосування препарату Мілістан від кашлю дозволяє обмежити використання антибактеріальних препаратів, скоротити терміни їх застосування, а також зменшити використання інших лікарських препаратів.

Проблема гострих респіраторних інфекцій дуже актуальна в педіатричній практиці в зв'язку з їх величезною поширеністю у дітей і дорослих і ризиком розвитку ускладнень.

Бекетова Галина Володимирівна - доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, Головний підлітковий терапевт МОЗ України, Голова асоціації педіатрів Києва, член правління Всеукраїнської асоціації дитячих гастроентерологів та нутриціологів, член Всесвітнього Європейського та Українського клубу панкреатитів, завідувач кафедри дитячих і підліткових захворювань НМАПО імені П. Л. Шупика детально висвітлила тему діагностики рекурентних респіраторних захворювань та сучасні методи лікування та профілактики ГРВІ у дітей та підлітків.

Проблема рекурентних (часто повторюваних) респіраторних інфекцій у дітей має як медичні так і соціально-економічні аспекти. Часті гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) призводять до значних матеріальних втрат і погіршують якість життя в цілому. Більше 200 вірусів можуть бути причиною виникнення ГРВІ. Найбільш значущими збудниками респіраторних вірусних інфекцій є риновіруси, які займають провідне місце в структурі дитячої інфекційної патології 60-70% та спричиняють 30-50% випадків цих захворювань.

Діти хворіють частіше за дорослих через несформовану систему імунітета. У перші роки життя дитини її імунна система ще незріла, тому малюк є досить уразливим до різних інфекцій. Маленька дитина може дуже легко підхопити інфекційне захворювання. В подальшому існує велика ймовірність того, що перебіг хвороби буде тяжким та матиме високий ризик розвитку ускладнень.

Наша імунна система (неспецифічний, вроджений імунітет), яка доповнюється специфічним (придбаним) імунним захистом, допомагає протистояти бактеріям, вірусам, грибам, паразитам і чужорідним макромолекулам.

Імунобіологічний препарат Респіброн, представлений на українському ринку компанією «Мілі Хелскере Лтд.» (Великобританія), розроблений на основі інноваційної технології виробництва полівалентного механічного бактеріального лізата (polyvalent mechanical bacterial lysate - PMBL).

Препарат містить бактеріальний лізат 13 штамів найбільш поширених патогенних мікроорганізмів, що викликають захворювання верхніх дихальних шляхів 6 штамів: Diplococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella ozaenae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus viridians, Staphylococcus aureus, Neisseria catarrhalis.

Бактеріальні лізати підвищують імунний захист організму, здійснюючи профілактику інфекційних захворювань.

Респіброн отриманий ультразвуковим дробленням мікробних клітин - шляхом механічного лізису, на відміну від широко поширеного методу хімічного лізису. Механічний лізис дозволяє відокремити великі фрагменти клітинних оболонок без їх істотних змін, відповідно, даний антигенний матеріал краще розпізнається імунною системою людини і, отже, формує саме специфічну імунну відповідь.

Простий спосіб застосування препарату - сублінгвальний (під’язиковий) дозволяє уникнути впливу і руйнування препарату травними соками. Сублінгвально таблетку покласти під язик і розсмоктувати 1-2 хвилин, утриматися від прийому їжі протягом 30 хвилин.

Переваги сублінгвальної таблетки:
• здійснюється прямий контакт антигену з імунними клітинами слизової оболонки дихальних шляхів;
• формується оперативний імунний захист на рівні вхідних воріт респіраторної інфекції;
• імуноглобуліни концентруються переважно в місцях первинного контакту з антигеном;
• антигени не піддаються впливу травних ферментів.

Показання до застосування:
• гострі, підгострі, рецидивуючі і хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів (ГРІ, грип та їх ускладнення (тонзиліт, ларингіт, риносинусит, епіглотит, отит);
• гострі, підгострі, рецидивуючі і хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів, в т.ч. (бронхіт, пневмонія, бронхоектази, ХОЗЛ).

Мукозальна вакцина Респіброн ефективна при різних варіантах перебігу (хронічного або рецидивуючого) риносинусита в комплексній терапії у дітей.

Препарат Респіброн безпечний в застосуванні:
• Дані мета-аналізу (2012) не зафіксували розвиток важких побічних ефектів як у дорослих так і у дітей.
Респіброн добре переноситься. Рідко можливі алергічні реакції (свербіж, почервоніння).
• Застосовується у дітей з 2-х років.
• Відпускається без рецепта.

На конференції було приділено увагу питанням сучасної дитячої гастроентерології.

Квашніна Людмила Вікторівна - доктор мед. наук, професор, керівник відділення проблем здорової дитини та преморбідних станів ДУ «ІПАГ АМН України», професор кафедри дитячих і підліткових захворювань НМАПО імені П. Л. Шупика відзначила, що проблема залізодефіцитних станів і порушення мікробіоценозу кишечника у дітей є актуальною проблемою в педіатрії та викликає велику зацікавленість у аудиторії практикуючих педіатрів.

Найбільш високий ризик розвитку залізодефіцитних станів у дітей та підлітків в період активного росту, вагітних і жінок, що годують, які віддають частину своїх резервів заліза малюкові, літніх людей, обмінні процеси в організмі яких проходять з труднощами, а також у людей, які мають великі фізичні навантаження.

Залізодефіцитна анемія (недокрів'я) може привести до порушення діяльності імунної, серцево-судинної, травної та сечовидільної систем, знижує опірність організму до інфекцій, уповільнює фізичний і психомоторний розвиток.

Залізо переносить кисень в усі клітини і тканини організму. Близько 70% заліза є частиною складного білка гемоглобіну. Для засвоєння заліза і формування гемоглобіну важливий вміст в організмі в достатній кількості вітамінів і мінералів, що надходять з їжі.

На зменшення рівня гемоглобіну впливає:
• нестача заліза;
• нестача вітаміну В12;
• нестача вітаміну В9.

Якщо при достатній кількості заліза, що надходить з їжею, у дитини все одно знижений гемоглобін, слід звернути увагу на здоров'я кишечника, стан його мікрофлори.

Для профілактики і лікування анемії використовують Лактовіт Форте  (Mili Healthcare Ltd., Великобритания), пробіотичний препарат з доведеною клінічною ефективністю. Лактовіт Форте містить 120 млн спор Lactic Acid Bacillus (В.coagulans), захищених від руйнівної дії кислого середовища шлунка. Вони створюють сприятливі умови для розвитку рідної мікрофлори кишечника за рахунок пригнічення росту патогенних бактерій, продукування антибактеріальних речовин (бактеріоцинів) і молочної кислоти.

Дози вітамінів В9 і В12 в препараті Лактовіт Форте (1,5 мг і 15 мкг) є безпечними для дорослих і дітей, грають важливу роль в процесах кровотворення, перешкоджають розвитку анемії, мають імуномодулюючі властивості, допомагаючи організму протистояти інфекційним захворюванням. Лактовіт Форте можна застосовувати вагітним жінкам і дітям з перших місяців життя.

________________________________________________________________________

Минулий освітній проект був дуже інформативним, пізнавальним і підвищив професійну підготовку лікарів-педіатрів і фахівців вузького профілю, а також допоміг в забезпеченні безперервної післядипломної освіти та впровадженню передових технологій в медичну практику.