pdf1У журналі «Новини медицини і фармації в Україні» №7 (694) 2019 була опублікована стаття під назвою «Мікробіоценоз організму людини. Фактори, що впливають на його стан, і корекція.»

Автори:
• Мамчур Віталій Йосипович - д.м.н., професор кафедри фармакології та клінічної фармакології, ГУ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України». м. Дніпро, Україна
• Харченко Юлія Валеріївна - викладач кафедри фармакології та клінічної фармакології, ГУ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України», м. Дніпро, Україна
• Жилюк Володимир Іванович - д.м.н., професор, завідувач кафедри фармакології та клінічної фармакології, ГУ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України»

Мікробіота людини - це сукупність мікробіоценозів, що займають численні екологічні ніші на шкірі і слизових оболонках в місцях контакту людського організму з навколишнім середовищем. Мікробіота є вельми чутливим індикатором, що реагує кількісними і якісними змінами на будь-які зрушення зовнішнього і внутрішнього середовища. Існує безліч факторів, які впливають на мікробіоту організму, тому питання про її відновлення, корекції та попередження дисбалансу є досить актуальним. Велике число різних досліджень, які активно проводяться в світі і країні останнім часом, наочно демонструє, що є всі підстави для призначення пробіотичних препаратів з метою лікування і профілактики ряду захворювань різного генезу.

Число пробіотичних препаратів, а також продуктів харчування з додаванням пробіотиків постійно зростає. Тому сучасні пробіотики повинні відповідати наступним вимогам:

• мати натуральне походження;
• володіти стійкістю до дії соляної кислоти і жовчі;
• бути резистентними до антибіотиків;
• зберігати живу мікрофлору в кількості не менше 107 мікробних тіл на прийом;
• мати антагонізм до патогенних бактерій;
• володіти підтвердженим клінічним ефектом;
• їх безпека не повинна викликати сумнівів;
• мікроорганізми повинні бути чітко гено- і фенотипово класифіковані.

Одним з пробіотиків, який відповідає вимогам FDA (Food and Drug Administration), який отримав знак схвалення GRAS (Generally Recognized as Safe), тобто визнаним безпечним продуктом, є Bacillus coagulans, що входить до складу Лактовіт форте.

Лактовіт форте володіє антагонізмом до патогенної та умовно-патогенної флори і діє протягом усього кишечника. За результатами дезінтеграційного тесту, препарат має високу кислотостійкість, позитивно впливаючи на кількісний і якісний склад флори кишечника. Bacillus coagulans, що входить до складу Лактовіту форте, продукує антимікробні субстанції: перекиси, бактеріоцини, що володіють прямою антибактеріальною і противірусною дією.

Фолієва кислота (вітамін В9), що входить до складу Лактовіту форте, необхідна для нормального лейко- та еритропоезу, синтезу амінокислот і нуклеїнових кислот, пуринів і піримідинів. Також до його складу входить вітамін В12 (ціанокобаламін), який бере участь в процесах обміну вуглеводів, білків і ліпідів, в синтезі нуклеїнових кислот, сприяє нормалізації порушених функцій нервової системи, стимулює еритропоез.

Пробіотик на основі спор Bacillus coagulans має високу адгезію, в більшій мірі стимулює зростання індигенної флори, надає імуностимулюючу дію, сприяє зміцненню бар'єрних функцій і формуванню імунологічної толерантності.

Безумовною перевагою препарату Лактовіт форте є його безпека, що забезпечується використанням у виробництві запатентованого штаму Bacillus coagulans GBI-30, 6086, інформація про геном якого знаходиться на сайті www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4223449/, а висновок FDA про безпеку даного штаму - на сайті www.fda.gov/grasnoticeinventory. Маркування препарату B.coagulans GBI-30, 6086 відповідає мікробного паспорту та заявленій дозі, що підтверджено молекулярними діагностичними процедурами.

Так, безпека і відсутність побічних ефектів дають можливість його призначення при вагітності і дітям з 6 місяців. Пробіотик стійкий до технологічних процесів його приготування і зберігання при кімнатній температурі, не руйнується при впливі шлункового соку і жовчі, має здатність до швидкого розмноження і не проявляє патогенні властивості в організмі людини. Після припинення його прийому повільно виводиться з організму людини (протягом 7 днів), що сприяє закріпленню досягнутого терапевтичного ефекту.

Призначення Bacillus coagulans має доведену ефективність у лікуванні таких захворювань, як діарея (внаслідок інвазії патогенної мікрофлори, застосування антибіотиків, порушення травлення), запори (у пацієнтів різних вікових груп), неспецифічний вагініт, алергічні ураження шкіри, гіперліпідемія.

Таким чином, велика кількість різних досліджень, які активно проводяться в світі і країні останнім часом, наочно демонструє, що є всі підстави для призначення пробіотичних препаратів з метою лікування і профілактики ряду захворювань різного генезу.